Asasiz Musa

Kurdistan Aktuel / Musa Amcanin hayati nihayet film oluyor. Yönetmen bu isi ne kadar becerecek. Onun o harika fikralarini nasil anlatacak? Dogrusu merak konusudur. Üzerinde iyi calisilirsa en iyi komedi, siyaset ve trajedi filmi olabilir. Zira musa amcanin hayatinda her sey var. Musa Anter’in hayatını anlatan “Asasız Musa” adlı filmin sonbaharda gösterime girmesi planlanıyor

31 Aralık 2013 Salı 16:45
Bu haber 1036 kez okundu
Asasiz Musa

ÇOCUKLARI DA VAR

1992’de Diyarbakır’da katledilen Anter’in hayatını anlatan filmde, Anter’in üç çocuğu da rol aldı. Anter’in çocukları Anter Anter, Rahşan Anter ve Dicle Anter de filmde rol aldı. Filmin çekimleri; dört yıllık bir çalışmanın ardından Mardin merkez, Nusaybin, Akarsu ve Musa Anter’in doğduğu köy olan Zivinge’de gerçekleştirildi. Filmde, Anter’i 10 oyuncu canlandırdı.

Turgay Tanülkü, Aydın Orak, Selamo, Murat Toprak gibi oyuncuların rol aldığı “Musa Anter” karakterine filmde Şenay Aydın eşlik etti. Asasız Musa’nın sonbaharda gösterime girmesi bekleniyor. Asasız Musa, aynı zamanda Aydın Orak’ın da ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor.

BİR PARDÖSÜ, BİR ŞAPKA

Filmde Musa Anter’in değişik dönemlerini 10 farklı oyuncu canlandırdığından; karakter devamlılığı oyuncularla sağlanmadı. Bunun yerine karakteri simgeleyen fötr şapka, pardösü ve tahta bavul ile sağlandı. Metafor ve imgelerle anlatılan filmde Anter’in yaşarken kullandığı nesnelere de yer verildi.

Kaynak Taraf Gazetesi

Anahtar Kelimeler: Musa Anter, Film Oluyor

    Yorumlar

Linkler
Karikatür
  • Devletin Eriyim
Arşiv